Academic and professional activities

2008-01-08 - Professor of Law - Faculty of Economics of the University of Coimbra

2001-07-21 to 2010-12-31 - Executive coordinator of the Observatory of Consumers Indebtedness

2000 - Researcher of the Centre for Social Studies

1996-10-26 to 2008-01-07 - Assistant Professor of the Faculty of Economics - University of Coimbra

Other Activities

2020-2 - Membro do Conselho Científico

2013 - Presidente do Conselho Fiscal do CES

2011-09 - Membro da Assembleia de Faculdade

2011-07 - Membro da Unidade Interna de Acompanhamento do CES

2010-12 - Co-coordenadora do DECIDE - CES

2009-10 - Membro do Conselho Científico da Faculdade de Economia da Universidade de COimbra

2009-04 - Membro da Direcção do CES

2008 - Coordenadora do Núcleo de Direito da Faculdade de Economia da Universidade de Coimbra

2008 - Membro da Coordenadora do Conselho Científico da Faculdade de Economia da Universidade de Coimbra